Goldman Sachs przewiduje ryzyko dalszego spadku ceny BTC

analitycy goldman sachs uważają, że bitcoin może spadać dalej

Sekwencja ostrzeżeń makroekonomicznych publikowanych przez Goldman Sachs wskazuje na ryzyko, że wartość bitcoina może spaść do poziomu 12 tys. USD.


Zespół ekonomistów Goldman Sachs pod kierownictwem Jana Hatziusa zmienił swoje prognozy dotyczące szybkości wzrostu stóp procentowych Rezerwy Federalnej. Wskazali oni, że bank centralny Stanów Zjednoczonych podniesie stopy o 0,75% we wrześniu i 0,5% w listopadzie. Wcześniejsze prognozy zakładały podwyżki na poziomie odpowiednio 0,5% i 0,25%.

Ścieżka podwyżek stóp Fed odegrała kluczową rolę w określeniu trendów cenowych bitcoina w 2022 roku. Okres podwyżek stóp procentowych – od niemal zera do poziomu 2,25-2,5% obecnie – skłonił inwestorów do wyjścia z bardziej ryzykownych aktywów i szukania schronienia w bezpieczniejszych alternatywach, takich jak gotówka.

Bitcoin spada o 60% w ciągu roku

Bitcoin spadł o prawie 60% rok do roku i po ostatnim przełamaniu poziomu 20 tys. dolarów, jego cena oscyluje w okolicy 19 tys. USD. Niektórzy analitycy uważają, że cena BTC osiągnęła już minimum, ale nie brakuje też ostrzeżeń, że po kolejnych podwyżkach stóp procentowych może dojść do dalszego załamania.

Z drugiej strony, konsekwentnie pozytywna korelacja bitcoina z amerykańskim rynkiem akcji, w szczególności z technologicznym indeksem Nasdaq Composite, stwarza dalsze ryzyko korekty.

Sharon Bell, strateg w Goldman Sachs, wskazuje, że ostatnie wzrosty na rynku akcji mogą być pułapką, ponieważ zgodnie z ostrzeżeniami jej firmy, akcje mogą stracić nawet 26%, jeśli Fed będzie wykazywał bardziej agresywną postawę w zakresie podnoszenia stóp procentowych.

Co ciekawe, ostrzeżenia te zbiegają się z niedawnym wzrostem krótkich pozycji na BTC utrzymywanych przez inwestorów instytucjonalnych, co podkreślono w cotygodniowym raporcie Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Opcje na BTC wygasające pod koniec 2022 roku pokazują, że większość traderów obstawia spadek ceny BTC aż do obszaru 10 000-12 000 USD.

Opcje BTC wygasające z końcem roku - źródło: Coinglass
Opcje BTC wygasające z końcem roku – źródło: Coinglass
analitycy goldman sachs uważają, że bitcoin może spadać dalej

Źródło wpisu: https://cryps.pl/goldman-sachs-przewiduje-ryzyko-dalszego-spadku-ceny-btc/