Wintermute traci 160 mln USD w ataku hakerskim

W ciągu roku hakerzy ukradli NFT o wartości 100 mln dolarów

Firma Wintermute, wiodący market maker rynku kryptowalut, straciła około 160 mln USD w wyniku włamania. O ataku hakerskim poinformował dyrektor generalny firmy Evgeny Gaevoy. Wintermute to kolejna spółka kryptowalutowa, która ucierpiała w wyniku hacku.


Gaevoy, założyciel i dyrektor generalny Wintermute, ujawnił w serii tweetów, że zdecentralizowane operacje finansowe firmy zostały zhakowane, ale scentralizowane finanse i transakcje pozagiełdowe nie ucierpiały w ataku.

Dyrektor generalny podkreślił, że firma Wintermute – wśród jej podmiotów wspierających znajdują się m.in. firmy Lightspeed Venture Partners, Pantera Capital i Fidelity’s Avon – pozostaje wypłacalna. Gaevoy zapewnił pożyczkodawców, że jeśli będą chcieli wycofać swoje środki, firma Wintermute zrealizuje ich decyzje.

– W przypadku umowy MM (market maker) z firmą Wintermute środki są bezpieczne. W najbliższych dniach mogą wystąpić pewne zakłócenia w naszych usługach, ale sytuacja wkrótce wróci do normy – napisał na Twitterze Gaevoy. – Z 90 aktywów, które zostały zhakowane tylko dwa miały nominalną wartość ponad 1 mln USD (i nie więcej niż 2,5 mln USD), więc nie powinno dojść do poważnej wyprzedaży. Niezwłocznie będziemy kontaktować się z zespołami dotkniętymi atakiem.

Ogromne straty firm kryptowalutowych

Wintermute zapewnia płynność na ponad 50 giełdach i platformach handlowych, w tym na Binance, Coinbase, FTX i Krakenie, a także na zdecentralizowanych platformach Dydx i Uniswap. Jest również aktywnym inwestorem, który wsparł startupy takie jak Nomad, HashFlow i Ondo Finance. Gaevoy i firma Wintermute nie ujawnili, kiedy doszło do włamania, ani w jaki sposób napastnicy odnieśli sukces.

Wintermute to kolejna firma kryptowalutowa, która w ostatnich miesiącach ucierpiała z powodu włamania. W ubiegłym miesiącu hakerzy ukradli ponad 190 mln USD z protokołu Nomad. W kwietniu most Ronin firmy Axis Infinity stracił ponad 600 mln USD, a w czerwcu z mostu Horizon firmy Harmony wyprowadzono 100 mln USD. Według platformy audytowej Certik, w całym ubiegłym roku z platform DeFi hakerzy wyprowadzili ponad 1,3 mld USD.

W ciągu roku hakerzy ukradli NFT o wartości 100 mln dolarów

Źródło wpisu: https://cryps.pl/wintermute-traci-160-mln-usd-w-ataku-hakerskim/